Lwowski Narodowy Uniwersytet Medyczny im. Daniela Halickiego
HISTORIA
Lwowski Narodowy Uniwersytet Medyczny im. Daniela Halickiego jest jednym z najstarszych i największych ośrodków edukacyjnych na Ukrainie. Uniwersytet jest jednym z wiodących Uniwersytetów na czwartym poziomie akredytacji. Uniwersytet rozpoczął swoją działalność najpierw jako Wydział Lekarski Uniwersytetu Lwowskiego, który został otwarty 16 listopada 1784 roku, za przyzwoleniem austrackiego cesarza Josefa II.
INFORMACJE
Na uczelni aktywnie funkcjonują i rozwijają się 22 wydziały naukowe: położnictwa i ginekologii, biochemii, higieny, chorób zakaźnych, historii medycyny i farmacji, mikrobiologii, morfologii, neurologii i neurochirurgii, onkologii, otorynolaryngologii, okulistyki, anatomii patologicznej i fizjologii patologicznej, pediatrii, psychiatrii, stomatologii, chorób wewnętrznych, farmakologii, fizjologii, fizykoterapii, chemii i farmacji, chirurgii.
Uniwersytet zapewnia obcokrajowcom przyjęcie na studia na wydziale medycyny ogólnej, wydziale stomatologii i wydziale farmaceutycznym, zapewnia również wstęp na kurs przygotowawczy i staż podyplomowy. Zgodnie z zezwoleniem Ministerstwa Edukacji, Nauki, Młodzieży i Sportu Ukrainy АГ №582786 z dnia 07.02.2012 roku, liczba cudzoziemców na studiach licencjackich na pierwszym roku wynosi 250 osób, na kurs przygotowawczy – 100 osób, na studia podyplomowe – 150 osób.
Na 78 wydziałach uniwersyteckich, w Instytucie Patologii Klinicznej, w Centralnym Laboratorium Badawczym (CRL) i Laboratorium Toksykologii Przemysłowej pracuje 1211 naukowców: 134 doktorów nauk i ponad 620 doktorów PhD, w tym 113 profesorów zwyczajnych, 369 docentów, 50 starszych wykładowców, 662 adiunktów, 17 naukowców. Wśród nich jest 23 członków, 7 członków korespondentów Akademii Nauk, 12 zasłużonych pracowników nauki i techniki, 7 zasłużonych pracowników oświaty, 19 zasłużonych lekarzy, 1 zasłużony pracownik kultury fizycznej i sportu, osiem laureatów Państwowej Nagrody Ukrainy w dziedzinie nauki i techniki.
Biblioteka uniwersytecka zawiera ponad 530000 tomów podręczników, i innej stosownej literatury medycznej. Biblioteka posiada nowoczesny sprzęt komputerowy. Ma łącze internetowe i jest połączona z innymi naukowymi bibliotekami miejskimi.
WSPÓŁPRACA
Naukowcy uniwersyteccy ściśle współpracują z zagranicznymi kolegami z różnych dziedzin medycyny i farmacji. Umowy o współpracy w zakresie edukacji i badań medycznych zostały podpisane i są realizowane między LNMU a Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Śląskim Uniwersytetem Medycznym, Lubelskim Uniwersytetem Medycznym, Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu, Uniwersytetem Medycznym w Warszawie, Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu, Uniwersytetem Medycznym w Gdańsku, Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku oraz Uniwersytetem Medycznym w Sofii (Bułgaria).
Uniwersytet jest członkiem Międzynarodowych i Europejskich Stowarzyszeń Uniwersytetów, a także jest członkiem prawie 70 innych organizacji międzynarodowych, akademii, federacji. Uniwersytet znajduje się w Katalogu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz w Katalogu Uniwersytetów krajów Europy Środkowej. Pod względem działalności uniwersyteckiej, LNMU zajmuje czołowe miejsca w rankingach szkół wyższych i wyższych uczelni medycznych Ukrainy (Scopus 2010 – 2. miejsce wśród uczelni medycznych i akademii Ukrainy).
OBIEKTY NAUKOWE UCZELNI
Studia lekarskie na Ukrainie – Studia medyczne na Ukrainie – Stomatologia na Ukrainie
Zobacz również:
Studia lekarskie na Ukrainie
Studia medyczne na Ukrainie
Stomatologia na Ukrainie